WIELKIE ŚCIGANIE O PUCHAR MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI W KRAKOWIE

To było wielkie kolarskie święto na Błoniach. Rywalizacja o Puchar Ministra Sportu i Turystyki rozpoczęła się właśnie od wyścigu w Krakowie. Zmaganiom młodych kolarzy towarzyszyły wielkie emocje, a nagrody wręczali Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka oraz Czesław Lang.

Wyścig o Puchar Ministra Sportu i Turystyki rozgrywany jest pod hasłem „Szukamy kolarskich talentów”. Na starcie w Krakowie pojawili się zawodnicy ze szkółek i klubów kolarskich. Dla wielu ten wyścig był wielkim przeżyciem. „Dużo osób na starcie, jechało mi się dobrze. Ja osobiście najbardziej lubię techniczne zjazdy, bo wtedy jest adrenalina. Kiedyś w przyszłości chcielibyśmy zostać zawodowymi kolarzami. Wygrywać Puchar Polski lub osiągać to, co Rafał Majka” – mówili na mecie Maciej Michałek i Szymon Nosek (UKS PG WOJNICZ), którzy ukończyli wyścig na podium.

Patryk Lis (UKS Zawojak), który wygrał wśród najstarszych chłopców przyznał, że jeździ na rowerze od drugiego roku życia i chciałby robić to dalej. „Złapałem zajawkę na kolarstwo. Dziś trasa była trochę trudna, trochę łatwa, ale walka była do ostatniej chwili. Myślę, że zostanę w kolarstwie, chciałbym być jak Rafał Majka albo Nino Schurter” – mówił na mecie. Tak konkretnych planów nie ma jeszcze Filip Surdyk (KAMYK Radzymin MTB Team), który był najszybszy w kategorii M-2. „Nie zastanawiam się jeszcze nad przyszłością, jeżdżę dla przyjemności. I dziś jechało się świetnie. Prosta trasa, bez górek, ja bardziej wolę po górach, ale było OK. Na razie idzie mi całkiem dobrze” – mówił Surdyk. Dla Julii Jeż – zwyciężczyni w K-2 – rower to znakomity sposób na wolny czas. „Jeżdżę jak tylko mam wolną chwilę. Trasa była według mnie bardzo fajna i jestem zadowolona z tego, co osiągnęłam. Może w przyszłości też będą takie sukcesy.” – mówiła na mecie zawodniczka JEDLICZE TEAM.

„Czesław Lang to gwarancja pełnowymiarowego spojrzenia na sport. Jest sport wyczynowy, którego kwintesencją jest Tour de Pologne, sport powszechny, bo startują tu całe rodziny, jest także sport dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że możemy być małą częścią tej całości właśnie poprzez sport dzieci i młodzieży. A przecież wśród tych młodych ludzi mogą być przyszli mistrzowie. Rafał Majka, Michał Kwiatkowski czy Katarzyna Niewiadoma także zaczynali od tego typu imprez.” – mówił Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, który wspólnie z Czesławem Langiem wręczał nagrody dla najlepszych młodych kolarzy w Krakowie.

Następne zawody o Puchar Ministra Sportu i Turystyki odbędą się w Warszawie, w Wilanowie 19 maja podczas Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego.