PUCHARY MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI ROZDANE

Marek Kapela (Warszawski Klub Kolarski) i Kaja Bonas (UKS Omega Gruta) byli najszybsi w pierwszym wyścigu kolarskim MTB o Puchar Ministra Sportu i Turystyki. Zawody odbyły się w Kwidzynie w ramach finału Vienna Life Lang Team Maratonów Rowerowych, a wzięło w nich udział ponad 250 młodych kolarzy.

 

Wszyscy uczestnicy mieli do przejechania trasę o długości 9 kilometrów. Marek Kapela pokonał ją w czasie 20:27, a Kaja Bonas uzyskała wynik 22:40. W sumie nagrodzono zawodników w ośmiu kategoriach wiekowych. Wspólnie z ministerstwem chcemy szukać kolarskich talentów. Ten wyścig pokazał, że ich nie brakuje. Poprzez tę inicjatywę chcemy jeszcze bardziej pobudzić młode pokolenie do aktywności fizycznej i pokazać im piękno rowerowej rywalizacji – mówi dyrektor Tour de Pologne Czesław LangOprócz okazałych pucharów, jedną z nagród są badania kolarskie w Instytucie Sportu. To przede wszystkim badania wydolnościowe, które pomogą trenerom w określeniu predyspozycji młodych ludzi – mówi dyrektor Instytutu Sportu Urszula Włodarczyk.

 

Dla młodych kolarzy start na profesjonalnie przygotowanej trasie, w towarzystwie najlepszych polskich kolarzy (w finałowej edycji maratonu startowali między innymi mistrz Polski w maratonie MTB Dariusz Batek, a także znany szosowiec Bartosz Huzarski, który obecnie próbuje sił w kolarstwie górskim) był niezwykłym przeżyciem. To już trzeci wywiad, którego udzielam – mówił Marek Kapela – bardzo udany wyjazd, w piątek zdobyłem mistrzostwo Polski szkółek kolarskich, a teraz kolejny sukces. Z tych samych osiągnięć w Kwidzynie cieszyła się Kaja Bonas. Trasa była wymagająca, ale nie sprawiała mi większych problemów. Co więcej od startu jechałam z pękniętą linką, a i tak udało mi się wygrać – mówiła zdobywczyni Pucharu. Wyścig był bardzo udany. Mieliśmy dzieci i młodzież z całej Polski. Wszyscy bardzo dobrze zorganizowani, z trenerami, opiekunami, w profesjonalnych strojach. Na tym przykładzie widać, że kolarstwo w Polsce się rozwija – podsumował Czesław Lang.